JDM programator aka. izdelava TIV 3#

!Za jedkanje priporočam zaščitno opremo, kot so rokavice, zaščitna očala in zaščitna (ali vsaj stara) obleka. Kislina lahko povzroči hude poškodbe oči, pa v primeru da jo dobite na obleko bo pustila bele lise.!

Ploščico očisščeno odvečnega papirja (ne, kislina papirja ne odstrani) in jedkamo z mešanico 35% HCl ,15% H2O2, 50% voda (tu gre za približne volumske količine). Sam uporabljam 30% kislino, 35% peroksid (tu so procenti koncentracija) iz Merkurja in navadno vodo iz pipe. Hitrost jedkanja je bistveno odvisna od starosti in izrabljenosti kisline (pri novi traja ponavadi nekaj sekund, pri stari lahko tudi par minut). Pri hranjenju iz jedkalne mešanice “pobegne” največ kisika (H2O2 razpada), tako da se pred jedkanjem lahko stari mešanici doda malo H2O2.

Jedka se lahko jedka tudi z FeCl3 (železov (III) klorid) in finimi kristali (natrijev persulfat). Verjetno bi bilo za jedkanje mogoče uporabiti tudi cenejši Oxone (podobna kemikalija kot persulfat), ki se ga dobi v kilskih količinah za razkuževanje bazenov (to je samo moja domneva, ni preizkušeno). V primeru da uporabite te jedkalne kemikalije upoštevajte navodila na embalaži.

Sam za jedkanje uporabljam kar banjice od sladoleda. Jedkanje lahko pospešimo tako, da jedkalno mešanico rahlo mešamo (s stresanjem banjice ali npr. plastičnim čopičem). Tako do izpostavljene površine bakra pride bolj sveža jedkalna tekočina. Za rokovanje s ploščico v kislini so zelo primerne plastične pincete, ceneje pa je plastični pribor za piknike 😛

Po končanem jedkanju ploščico takoj operemo. Najbolje je da imamo že pri jedkanju kar pripravljeno banjico z čisto vodo. S tem ustavimo proces jedkanja. Preverimo, če je ves nezaščiteni baker odstranjen. V nasprotnem primeru lahko na neodstranjen baker nakapljamo nekaj kisline in počakamo, da ga odstrani. Če je bilo to potrebno ploščico še enkrat operemo in dobro obrišemo. Toner odstranimo s papirnato brisačko namočeno v aceton. Ploščica bi zdaj morala biti barve pcb-ja z vidnim vezjem oranžno bakrene barve.

Sledi vrtanje lukenj v tiskano ploščico. Tu je predvsem dobro, da imate pri roki svedre v velikostih 0,6-1,5mm za manjša dela pa bo verjetno zadosti tudi samo en 1mm sveder. Luknje v bakrenih pad-ih na ploščici so pri vrtanju precej v pomoč, saj usmerijo sveder na pravo mesto, posebej pri ročnem vrtanju. Vsekakor priporočam steberni vrtalnik.

Sledijo cinjenje ploščice, lotanje elementov in končni preizkus vezja. Več o tem v naslednjem delu…