Zdravilna, strupena in dve užitni ki ju imam letos prvič

Ena slikica z morja: konopljika – vitex agnus-castus, zanimiva zdravilna rastlina. Uporabna je pri hormonskem neravnovesju in za lajšanje PMS, zgodovinsko pa je bila uporabljana tudi kot anafrodizijak. Formacija listov je zelo podobna popolnoma nesorodni, zato pa veliko bolj poznani konoplji.

Pa še ena domača zdravilna – poznana predvsem po svoji strupenosti, volčja češnja, atropa belladonna. Zaradi strupenosti sami iz nje izdelujemo le homeopatska zdravila, pri potrebi po večjih odmerkih alkaloidov pa uporabljamo že narejena in standardizirana zdravila. Letos imam le eno manjšo rastlino tako da sta ti dve jagodi kar dosežek, je pa po “obiranju” spet začela cvetet 🙂

Pa še nekaj bolj užitnega wonderberry (sunberry) – solanum burbankii, zelo podobna plevelu solanum nigrum. Rastlina proizvede veliko manjših črnih jagod ki so užitne ko so zrele. Okus je zanimiv, plodovi pa imajo tudi zelo močno vijolično barvo. Za kaj vse so uporabne (razen za dodatek k marmeladi) bo treba še pogruntat…

Pa še nekaj tomatilotov, physalis ixocarpa, sicer nisem siguren zakaj niso postali vijolični, kot izgleda imam verjetno zeleno sorto. So sorodniki okrasnega oranžnega fizalisa in perujskega jabolka. Plodovi so zreli ko se začne vrečka v kateri so sušit. Plodovi so za razliko od sorodnega perujskega jabolka znotraj precej “suhi” oz. ne toliko tekoči, imajo pa značilen kiselkast okus. Uporabni so za salse (jih stisnemo) ali za gostilo, ker vsebujejo veliko pektina.